Jak wybrać drukarkę atramentową?

 Przy obecnym nasyceniu rynku dopasowanie odpowiedniej drukarki atramentowej do naszych potrzeb okazuje się nie lada wyzwaniem. „Odpowiednia” drukarka to najczęściej produkt o ograniczonej cenie, cichej pracy, szybkiej i wysokiej jakości wydruku, a jednocześnie tanich kosztach eksploatacji.

 Tania drukarka nie zawsze oznacza tanie drukowanie

 W sytuacji gdy przeciętne ceny „atramentówek” sięgają już poziomu 100-150zł wybór taniej drukarki wydaje się być banałem. Jednak to tylko pozory.

 Nie trudno się domyślić, iż producenci drukarek na samej ich sprzedaży po tak niskich cenach nie zarabiają wiele. Dlatego też właściwy zysk zazwyczaj wyrabiają na materiałach eksploatacyjnych: tuszach czy dedykowanych papierach. Z tego względu przed wyborem właściwej drukarki należy zorientować się odnośnie cen materiałów eksploatacyjnych. Nieformalnym liderem w tej dziedzinie jest Lexmark, który oferuje wiele modeli drukarek w niskiej cenie, jednak cena ich oryginalnych tuszy jest zbliżona do ceny całego sprzętu!

 Powszechnie wiadomo, że alternatywą dla oryginalnych, droższych tuszy są ich zamienniki produkowane bądź przez inne firmy, bądź też refabrykowane (regenerowane). Koszt takich zamienników kształtuje się od kilku do kilkunastu złotych w zależności od posiadanej drukarki. Jednak faktem jest, iż cena zarówno zamiennika jak i oryginalnego tuszu w dużej mierze zależna jest od jego pojemności. Dlatego też nie należy podejmować decyzji o zakupie drukarki po zasłyszeniu informacji: „…koszt tuszu wynosi 5zł …”, bowiem prawdopodobnie jest to cena 3-4ml, gdzie oryginalne tusze mają pojemność średnio 15ml. Należy również pamiętać, że często jakość wydruku zamiennikami pozostawia wiele do życzenia.

 Inną alternatywą na obniżenie kosztów eksploatacyjnych jest korzystanie z zestawów regeneracyjnych. I pomimo iż koszt takiej regeneracji jest niski, to nieumiejętne napełnienie kartridża może prowadzić nawet do uszkodzenia drukarki.

 Jeżeli nasza drukarka ma służyć głównie do monochromatycznych wydruków należy także zwrócić uwagę na fakt, czy drukarka ta będzie mogła drukować kiedy jeden z tuszy jest pusty. Bowiem niektóre tanie konstrukcje takie działanie uniemożliwiają, a to wiąże się z kolejnymi kosztami.

 Przy zakupie drukarki atramentowej, oprócz kosztów eksploatacji, należy dokładnie przyjrzeć się także zawartości kupowanego zestawu, ponieważ zdarza się, iż szczególnie tanie drukarki nie posiadają w zestawie pojemników z tuszami (wówczas do kosztu drukarki musimy doliczyć koszt tuszy) lub ich pojemność jest mniejsza (kartridże startowe).

 Co kraj to obyczaj, czyli firmowy mish-mash

 Polski rynek drukarek atramentowych jest rynkiem zdominowanym przez kilka wiodących firm wśród których prym wiodą: Hewlett-Packard, Canon, Epson, Lexmark. Pomimo iż każda z nich ma swoich zagorzałych zwolenników jak i przeciwników to kilka faktów jest niezaprzeczalnych:

      Epson

  •      wielu użytkowników wskazuje na szczególną skłonność głowic drukarek atramentowych Epsona do zasychania (po pewnym okresie bezczynności),

  •      drukarki posiadają pompę pod głowicą, która odciąga dodatkową ilość tuszu podczas drukowania, a tym samym zużywa te tusze, z których się nie korzysta,

  •     tanie zamienniki (ok. 15-20zł),

  •     „atramentówki” Epsona są dobrze wspierane pod Linux’em,

  •     tusze stosowane w drukarkach zawierają chip, który zlicza ilość zużytego tuszu. Gdy zużyjemy zdefiniowaną ilość tuszu, drukarka będzie wskazywała iż zasobnik jest pusty, mimo iż go napełnimy,v

  •    głowica jest zintegrowana z drukarką, co powoduje, że w przypadku jej uszkodzenia koszt wymiany często jest nieopłacalny.


      HP

  •    powszechnie panuje osąd, iż drukarki HP są dobrej jakości jednak ich ceny i koszty eksploatacji są wysokie,

  •   drukarki atramentowe Hewlett- Packard są dobrze wspierane pod Linux’em,

  •   wiele drukarek HP zapamiętuje numery seryjne 3 ostatnich pojemników z tuszem, co powoduje iż zregenerowany tusz postrzegany jest przez drukarkę jako pusty,

  •   głowice zintegrowane są z kartridżem co zapewnia dobrą jakość wydruku, ale także powoduje wyższe ceny tuszy.


      Canon

  •  tani koszt materiałów eksploatacyjnych, duży wybór zamienników,

  •     głowice zintegrowane z drukarką jak w przypadku Epsona,

  •     w przypadku uszkodzenia głowicy koszt jej wymiany często jest nieopłacalny,

  •     „atramentówki” Canona przodują w testach wydajność/jakość.

 Doświadczenie i praktyka innych kluczem do sukcesu – fora internetowe

 Przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie zakupu konkretnego modelu drukarki działaniem godnym polecenia jest zapoznanie się z powszechnymi opiniami jej użytkowników. Internet umożliwia do nich dostęp poprzez fora internetowe. Przykładowo:

Forum pclab
Forum pcformat
Forum softmania
Forum ks-ekspert

 Po znalezieniu wątku z interesującym nas modelem drukarki dowiemy się zapewne jakie są zalety naszego „wybrańca”, ale także i bolączki jakich może nam dostarczyć podczas użytkowania.
Warte uwagi są również wszelkie artykuły oraz porównania parametrów technicznych umieszczane na stronach internetowych. Przykładowo:

 Drukarki atramentowe
 Rankingi chip

 Ostatni szlif

 Po podjęciu decyzji odnośnie przedmiotu zakupu warto skorzystać z serwisów internetowych, które porównują ceny w obszernej grupie sklepów internetowych:

 Ceneo
 Skąpiec

dzięki którym dotarcie do najatrakcyjniejszej oferty odbywa się w ciągu kilkunastu sekund, a stąd tylko krok do taniego drukowania.

 Jednak w sytuacji gdy najtańsze monochromatyczne „laserówki” kosztują ok.200zł netto, a ich wydajność dalece przewyższa „atramentówki”, wówczas pojęcie „tania drukarka” nabiera nowego wydźwięku.